7 tegurit, mida endale ideaalse panni valimisel silmas pidada
Hea pann on oluline nii tavalises koduköögis, kui ka restorani köökides. Proffidele on meil lai valik grillpanne, wok-panne, praepanne, spetsiaalseid pannkoogi- pizza, paella ja kõikvõimalikke muid panne. Ka parimatel kodukokkadel on kindlasti mitut panni vaja ning panni valikul on erinevatele kokkadele tähtsad erinevad tegurid, kuid siin postituses vaatleme seda, kuidas valida keskmisesse kodukööki sobiv ja lihtsalt hea praepann.
Kas panni valik on üldse oluline? Meie arvame, et on. Hea pann aitab saavutada täiuslikke küpsetustulemusi ning valmistada maitsvaid ja krõbedaid roogasid. Kuid kuidas valida just endale sobivaim praepann? Siin on mõned olulised aspektid, mida peaksid arvestama parima praepanni valimisel.
Materjal: Praepannide valmistamisel kasutatakse erinevaid materjale nagu malm, alumiinium, roostevaba teras või teflon. Roostevabast terasest praepannid on vastupidavad ja neil on hea soojusjuhtivus, kuid toidu külge kleepumise vältimiseks võivad vajada suurema koguse rasva kasutamist. Malmist praepannid säilitavad soojust hästi ja annavad toidule kauni krõbeduse, kuid need võivad olla rasked ja nõuda erilist hoolt. Alumiiniumist praepannid soojenevad kiiresti ja ühtlaselt, kuid vajavad head mittekleepuvat katet, et vältida toidu pannipõhja kinni jäämist.
Ballarini alumiiniumist pannidel on kasutatud nende enda välja töötatud KERASTONE katteid. Kerastone PROFI kate sobib igasuguse küpsetamise jaoks. Kerastone PROFI WHITE on ideaalne juhul, kui toidu toon on oluline, nagu näiteks mitmesugune pruunistamine, kastmete ja karamelli valmistamine. Kerastone PROFI GRANITE sisaldab mineraalide osakesi ning on ideaalne toidu madalal temperatuuril pruunistamiseks.
AMT kasutab oma pannidel LOTAN mittenakkuvat katet ning muuhulgas pakuvad nad meile teadaolevalt ainukese ettevõttena maailmas võimalust pannide uuesti katmiseks. Ehk siis, kui panni mittenakkuv kate on aja jooksul kahjustada saanud (ja pole midagi teha, see juhtub lõpuks iga mittenakkuva pinnakattega), siis võib panni neile tagasi saata ning nad katavad selle uuesti mittenakkuva Lotan kattega.
Tognana Grancuci praepannidel on tugevad mitmekihilised pinnakatted ning Pujadas alumiiniumpannid on väga hea hinna ja kvaliteedi suhtega.
Suurus: Praepanni suurus sõltub peamiselt sellest, mitmele inimesele tavaliselt süüa tehakse. Kui oled üksi või valmistad toitu vaid paarile inimesele, siis piisab tavaliselt väiksemast praepannist, mille läbimõõt on umbes 20-24 sentimeetrit. Suuremale perele või pidulikemate sündmuste puhul võiksid valida suurema praepanni, mille läbimõõt on umbes 26-36 sentimeetrit.
Sobivus pliidile: Suur osa pliite saab hakkama kõigi pannidega, kuid kui sul on induktsioonpliit, siis on oluline jälgida, et ka pann sellele kindlasti sobiks. Induktsioonpanni puhul on oluline ka see, et pliidi induktsioonala ning panni diameeter omavahel sobiksid. Induktsioonpliidile sobivad pannid leiad siit.
Käepide: Käepideme disain ja materjal on oluline tegur, mida arvestada. Käepide peaks olema kindlalt kinnitatud ja mugavalt käes hoitav. Mõned eelistavad puidust käepidet, mis ei kuumene nagu metallist käepide, samas kui teised eelistavad kuumakindlat plastikut või silikooni. Kui soovid praepanniga toidu ka ahju panna, siis jälgi kindlasti, et ka käepide selleks sobiv oleks.
Põhja paksus: Paljud meist on kogenud seda, et praepann on juba mõne kasutuskorra järel põhjast kumeraks muutunud. Vahel kerkivad üles panni ääred, vahel aga keskkoht. See on enamasti tingitud temperatuuri kõikumiste tõttu - kui panni kuumutatakse kaua või väga kõrgel temperatuuril, siis materjal paisub; kui see uuesti jahtub, siis tõmbub materjal tagasi, kuid ebakvaliteetse panni puhul võib juhtuda, et mõned osad paisuvad ja kahanevad ebaühtlaselt, mille tulemuseks ongi kõver pannipõhi, mis enam ühtlaselt ei küpseta. Selle vältimiseks tasub osta kvaliteetne praepann, millel on paksem põhi. Paksemates pannipõhjades kombineeritakse omavahel erinevaid materjale, et põhi temperatuurile õigesti reageeriks ning ka kõikumiste puhul sirgeks jääks.
Välimus: Kui pann on vaid toidu valmistamiseks ning pliidilt kaugemale ei liigu, siis ei tasu välimusele kuigi palju rõhku panna ning soovitame eelistada enda tehnilistele vajadustele kõige sobivamat panni. Kui aga soovid sellega toitu ka laual serveerida, siis tasub vaadata, et pann ka kena välja näeks. Serveerimispannina tasub eelistada panni, mil ei ole väga pikk käepide, mis laual ette jääks. Samuti võib kaaluda hoopis kahe väiksema käepidemega panni. Serveerimisel kaunilt mõjuvad ka vaskkattega või värvilised malmist pannid.
Hind: Praepannide hinnad võivad varieeruda sõltuvalt materjalist, brändist ja muudest lisafunktsioonidest. Mõnikord võib kvaliteetsem praepann olla veidi kallim, kuid see võib pikas perspektiivis olla väärt investeering, sest kestab kauem.
Gemossi kõik pannid hinna järgi sorteerituna leiad siit.
Parima praepanni valimine võib olla keeruline ülesanne, kuid kui järgid neid nõuandeid, peaksid leidma sobiva valiku vastavalt oma eelistustele ja vajadustele. Ära unusta ka seda, et ka kõige kvaliteetsem pann vajab kaua vastu pidamiseks head hoolitsust ning õiget kasutamist. Lisame allapoole info, kuidas pannidel olevaid märke lugeda, et oma uuest heast pannist maksimum võtta. Head kulinaarset avastamist!