KÕIK UUDISED

Hüvasti ühekordsed nõud – korduvkasutus on siin, et jääda

2024. aasta 29. Oktoober #uudis #toode #inspiratsioon 

Euroopa Liidus on viimaste aastate jooksul vastu võetud mitmeid olulisi keskkonnaalaseid direktiive, mille eesmärk on vähendada plastijäätmete hulka. Üks selline direktiiv keelab ühekordsete plastnõude ja -tasside kasutamise avalikel üritustel ning see hakkas kehtima sel aastal. Küllap on igaüks märganud, et festivalil peab topsi ja taldriku eest maksma panditasu, mille hiljem, nõud õigesse kohta viies, tagasi saab. HoReCa ettvõtetel on võimalus topse suurüritustel erinevatelt pandipakendi vahendajatelt rentida, kuid mõistlikum võib olla need endale päriseks soetada.

Direktiiv ise kehtib küll vaid avalikele üritustele, seega eraüritusi nagu ettevõtete suvepäevad, talvepäevad jne. see ei reguleeri, kuid korduvkasutatavate nõude kasutamine võiks saada standardiks ka eraüritustel – keskkonna hoidmine on meie kõigi ühine huvi ning vaid üks kord kasutust leidvad esemed ei ole kellelegi kasulikud.

Keskkonnasõbralik valik

Olgu need suvepäevad, jõulupeod, seminarid või lihtsalt sõpradega pikniku pidamine – korduvkasutatavad alternatiivid on paljudes aspektides parem valik, kui ühekordsed nõud. On loogiline, et kõigile neile sündmustele ei saa kaasa võtta tavalisi klaasist, portselanist, metallist jne. „päris“ nõusid – need on tihti liiga rasked ja neid ei ole võimalik mugavalt üksteise sees hoiustada, seega transport võib osutuda keeruliseks. Õnneks on aga olemas just ühekordsete nõude asendamiseks välja töötatud alternatiivid, mida on sama mugav kaasa võtta ning mis keskkonnaeesmärke toetavad.

Miks valida korduvkasutatavad nõud?

Jätkusuutlikkus ja keskkonnaaspektid on mõistagi suurimad argumendid korduvkasutatavate nõude valimisel, aga põhjuseid on veelgi!

  • Kulude kokkuhoid: esialgne investeering korduvkasutatavatesse nõudesse võib võrreldes ühekordsete nõudega suur tunduda, aga pikas perspektiivis on see kindlasti soodsam valik.
  • Vähem prügi: kellelegi ei meeldi peale sündmuse lõppu prügiga tegeleda.
  • Kasutusmugavus: korduvkasutatavad nõud ei vetti paarikümne minutiga läbi ega purune kergesti.
  • Stiilne välimus: nõud ei ole pelgalt tarbeesemed – need on osa sündmuse esteetikast ja annavad palju juurde.

Gemossi valikus on korduvkasutatavaid nõusid kahelt brändilt – Nordiska Plast ja Garcia de Pou. 

Nordiska Plast korduvkasutatavad klaasid näevad välja just nagu päris

Nordiska Plast pakub kristallselgest, BPA-vabast, SAN plastikust korduvkasutatavaid klaase, mis näevad välja täpselt nagu päris pokaalid, aga on märkimisväärselt kergemad ja purunemiskindlamad. Suurt osa toodetest saab ruumi säästes ning transporti lihtsustades üksteise sees hoiustada ja need sobivad hästi nii matkale, basseinipeole, kui kõikjale mujale, kus pidulikum mulje luua vaja.

Joogiklaas PINT 568ml

 

Joogiklaas PINT 568ml SAN plastik, korduvkasutatav

Veiniklaas CLASSIC 250ml 

 

Joogiklaas CRYSTAL 500ml

 

Joogiklaas CRYSTAL 500ml SAN plastik, korduvkasutatav

Lisaks sellele, et tooted on korduvkasutatavad, on ettevõte ka igas muus aspektis keskkonnasõbralik – kõikjal, kus võimalik kasutatakse taastöödeldud plastikut, taastuvenergiat ning nad toetavad biomaterjalide arendamist. Tootmishoone asub Rootsis, seega ka transpordiga seotud keskkonnamõju on väike.

Garcia de Pou stiilsed topsid

Garcia de Pou laiast valikust oleme enda sortimenti võtnud riisikestadest valmistatud biokomposiitmaterjalist korduvkasutatavad topsid, mis sobivad kasutamiseks temperatuuril -20 kuni +120 kraadi ning sobivad seega hästi ka kuumade jookide nautimiseks. Topsidel on olemas ka sobivad kaaned. Topse võib kasutada mikrolaineahjus ning pesta nõudepesumasinas.

 

Korduvkasutatav tops 300ml RICE HUSK

Korduvkasutatav tops 400ml RICE HUSK 1tk (kaaned 267.74)

 

Korduvkasutatav tops 500ml RICE HUSK

Korduvkasutatav tops 300ml RICE HUSK 1tk (kaaned 267.74)

 

Korduvkasutatav kaas topsile RICE HUSK

Korduvkasutatav kaas topsile RICE HUSK 1tk (topsidele 267.73)

Suure koguse puhul (olenevalt suurusest, aga umbes alates 5000 topsist) on võimalik neile lisada ka ettevõtte kujundus – näidates oma ettevõtte brändi saab muljet avaldada nii oma töötajatele, kui suurematel sündmustel konkurentidest selgelt eristuda.

Soovides tellida suuremat kogust või lisada topsile oma kujundus, küsi hinnapakkumine [email protected] või oma personaalselt müügiesindajalt. 

Miks on ühekordsed nõud halvad?

Muutustega harjumine võib olla keeruline ning olles aastakümneid harjunud ühekordseid plastik- või papptopse kasutama ning need kohe pärast kasutamist minema viskama, siis võib tekkida küsimus, et miks nüüd järsku neid enam kasutada ei tohi. Loetleme siin üles vaid mõned põhjustest, miks ühekordsete nõude kasutamisest loobuma peaks.

  • Kahju keskkonnale: ühekordsed nõud tekitavad tohutul hulgal jäätmeid, mille looduses lagunemiseks võib kuluda sadu aastaid, saastades nii maad kui ka veekogusid.
  • Ressursside raiskamine: ühekordsete nõude tootmine nõuab palju loodusvarasid, sealhulgas naftat ja vett, mis on piiratud ressursid.
  • Plastikust mikroosakesed: lagunedes muutuvad plastnõud mikroplastiks, mis jõuab tagasi meie toiduahelasse ja kahjustab nii inimeste kui ka loomade tervist. Ka suur osa biolagunevast plastikust nõudest vajavad siiski lagunemiseks erikäitlemist.
  • Suur süsinikujalajälg: ühekordsete nõude tootmine ja transport tekitab palju süsihappegaasi, mis soodustab kliimamuutusi.
  • Välimus: ühekordsed nõud ei näe enamasti just ilusad välja ning neid kasutades on keeruline luua hea atmosfääriga kvaliteetset sündmust.
  • Hind: ühekordseid nõusid saab kasutada vaid üks kord. Pikas perspektiivis teeb see neist ebaefektiivse ning kalli valiku.
  • Oht loomadele: loodusesse sattudes (ja seda kahjuks juhtub) võivad ühekordsed nõud ohustada loomi, kes neid ekslikult toiduks peavad ja endale sellega kahju tekitavad.
  • Kehv jäätmekäitlus: paljudes kohtades, sealhulgas Eestis, puudub korralik infrastruktuur ühekordsete nõude taaskasutamiseks, mis tähendab, et need satuvad sageli prügilatesse või loodusesse.
  • Terviseriskid: Ühekordsed plastnõud võivad sisaldada kemikaale, mis kuumuse või kasutamise käigus võivad toidu sisse imbuda ja seeläbi inimeste tervist kahjustada.
  • Maitse ja lõhn: Ühekordsed nõud võivad mõjutada toidu maitset ja lõhna. Plastik võib eraldada keemilisi ühendeid, eriti kuuma toidu või jookide puhul ning ilmselt oleme me kõik hoidnud käest papist kohvitopsi, mis enne kuuma joogi lõppemist laguneb. 

Sarnased retseptid