KÕIK UUDISED

Kuidas kuiv jaanuar edukalt üle elada?

2022. aasta 1. Jaanuar #inspiratsioon #alkoholivaba #LYRE'S 
Kuiv jaanuar on maailmas viimastel aastatel kõvsti populaarsust kogunud ning ka paljud eestlased on uusaastalubadusena öelnud, et jaanuaris ütlevad nemad alkoholile “ei”. Olgu põhjuseks see, et detsembris on pidudega pisut liialdatud või lihtsalt tervislikuma elu nautimine – loobumine alkoholist üheks kuuks võib anda tõuke ka elustiili pikemaks muutuseks ning seeläbi oma tervist ning elukvaliteeti märkmisväärselt tõsta.

Neile, kelle jaoks on alkohol tavaliselt igapäevane kaaslane võib kuu aega sellest loobumist korralikuks väljakutseks osutuda. Just sellepärast kirjutasimegi sell postitused. Loe edasi ning saad teada, kuidas alkoholist ajutiselt loobumine enda jaoks lihtsamaks teha ning mida su tervisel sellest võita on! Kui soovid lisaks alkoholist loobumisel saadud tervisekasule ning rahalisele kokkuhoiule ka auhindu võita, siis liitu meie kuiva jaanuari väljakutsega siin. 

Mis on kuiv jaanuar?

See ongi täpselt nii lihtne, kui selle nimetus – sa lihtsalt loobud kuuks ajaks alkoholi joomisest. Miks seda tehakse? Tihti on aasta lõpp pidusid täis ning pidude juurde kuulub sagedasti ka alkoholi tarbimine. Seega tundub aasta algus alati hea aeg tervislikumate eluviisidega alustada.

Kuiv jaanuar võib olla tervisele superkasulik ning selles osalemiseks ei ole vaja midagi muud, kui iseenda soovi ning tahtejõudu, seega osaleda saavad kõik ning sellest on ainult võita.

Kuiva jaanuari võib võtta ka väikese testina – liigne alkoholi tarbimine ei ole tervislik ning me kõik teame, et alkohol on sõltuvust tekitav. Seega kui isegi kuu aega kainena püsimist välja ei tule, siis tasub vaadata sügavalt enda sisse ning mõista, kas ei ole tegemist probleemiga.

Kuidas kuiva jaanuari läbimine enda jaoks lihtsaks muuta?


Väldi ahvatlusi ning planeeri nende üle elamine ette

Kodus olles on alkoholist loobumine enamasti lihtne, aga teatud keskkonnad võivad olla üsnagi ahvatlevad ning kuiv jaanuar ei tähenda kindlasti ainult kodus olemist. Baaris, restoranis, peol või külas on väike veiniklaas või paar õlut aga paljudele mõnusad kaaslased ning käivad justkui elamuse juurde. Otsustades jaanuaris alkoholist loobuda oleks mõistlik selleks ajaks mitte veinireisi planeerida või õlletehasesse ekskursioonile minna. Nende asemel vali mõni muu tore tegemus – mine kinno või kunstiklassi, ehita lumememme või loe läbi see raamat, mis sul ammu öökapil ootab. Kui sul pole võimalik neist “ahvatlevatest” üritustest loobuda, siis planeeri ette ning hoolitse selle eest, et sul oleks võimalik oma lemmikjook alkoholivaba alternatiiviga asendada. Tänapäeval on olemas väga maitsvad alkoholivabad veinid, õlled ning Lyre’si abil on nüüd olemas alkoholivabad alternatiivid ka peaaegu kõigile kangetele alkoholidele. Ja need alternatiivid maitsevad tõeliselt hästi!

Joomine on paljude jaoks harjumus – klaas veini õhtusöögi kõrvale, kaks õlut saunas, kokteil pärast väsitavat tööpäeva jne. Muuda sel kuul oma harjumusi! Isegi kui tegemist on väikese muudatusega võib sellest abi olla ning samas võid avastada enda jaoks toredaid uusi harjumusi!


Sea endale eesmärgid (ning ära jäta neid enda teada)

Võib-olla tundub see soovitus isegi liiga ilmselge, aga toome selle siiski välja. Kui sa ütled kõva häälega välja, et eesmärk on kuuks ajaks alkoholist loobuda, siis on sellest eesmärgist ka kergem kinni pidada! Et endas eriti kindel olla, siis kirjuta oma eesmärk ka üles. Olgu see siis vannitoa peeglil olev post-it, to-do list arvutiekraanil või mõni muu koht, mis sul igapäevaselt oma eesmärki silme ees hoida aitab.
Lisaks eesmärgile võid üles kirjutada ka muudatusi, mida kaine kuu ajal märkad – võib-olla paned tähele, et su nahk on klaarim, tuju parem, energiat rohkem või uni sügavam.

Samuti aitab oma eesmärke täita see, kui neist lähedastele teada annad. Esiteks aitab see sul endal lubadusest lihtsamini kinni pidada. Teiseks on lähedased inimesed mõnus tugisüsteem, kes soovivad väljakutse ehk sinuga koos kaasa teha!


Leia muu viis lõõgastumiseks

Kui alkohol on sinu jaoks midagi, mis aitab lõõgastuda ning kiirest stressirohkest päevast välja lülituda, siis leia sellele alternatiiv. Olgu selleks siis pärast tööpäeva pikem jalutuskäik (eriti soovitav neile, kes kodukontoris töötavad), meditatsioon, pusele kokku panemine või isegi mõni alkoholivaba jook – kui asendad tööpäevajärgse klaasikese mõne muu tegevusega, siis märkad õige pea, et lõõgastumiseks ei olegi alkoholi tarvis.


Loobu “kõik või mitte midagi” mõtlemisest

Kui keset väljakutset juhtub, et jood millalgi siiski klaasikese, kas siis on kuiv jaanuar läbi ja võiksid teise klaasi ka võtta? Meie ei arva nii. Üks jook ei ole maailma lõpp ning isegi kui selle kuiva kuu sisse mõni jook satub -suur tõenäosus on, et sa jood siiski oluliselt vähem, kui tavapäraselt ja see on ju hea! Seega ära anna alla! Kui 100% kuiv jaanuar muutub 80% kuivaks jaanuariks, siis sa oled ju ikkagi õigele poole teel! Vähendamine on ju kindlasti hea! Seega jätka oma väljakutsega ka siis, kui sa korraks teelt kõrvale astud!


Leia head asendused

Kui kuiv jaanuar on sinu jaoks hirmutav, siis planeeri ette ning hoolitse selle eest, et sul oleks olemas asendused. Nagu öeldud, siis alkohoolsetele jookidele on olemas väga head asendused – Lyre’s sari on selle ehtsaks tõestuseks ning võib vabalt olla, et jääd neid ka edaspidi kasutama. Kui klaas head jooki on sinu jaoks asendamatu, siis asenda sellest lihtsalt osa ning saad siiski nautida väga maitsvaid jooke. Lihtsalt alkoholivabalt!

Põhilised tervisekasud


Immuunsüsteem võib tugevamaks muutuda

See ei ole ilmselt kellelgi uudis, et alkoholi tarvitamine ei ole tervisele hea. Liigne alkohol võib põhjustada kõrget kolesterooli, nõrgenenud immuunsüsteemi, kõrget vererõhku ning suurendada vähi, südamehaiguste, insuldi ning maksahaiguste riski.
Loobudes alkoholist võid juba kuu ajaga märgata tervise paranemist ning mõnusamat enesetunnet (nii füüsiliselt kui vaimselt). Immuunsus muutub tugevamaks ja see kulub meile ilmselt kõigile ära!


Sügavam uni ning rohkem energiat

Kui oled märganud, et pärast alkoholi tarvitamist jääd küll kiirelt magama kuid ärkad öö jooksul mitu korda üles või vastupidi uni ei taha kuidagi tulla, siis tea, et sa ei ole selles paadis ainukene. Alkoholi tarbimine on üks kindlamaid viise viletsa unekvaliteedi tagamiseks. Kuu aega alkoholist loobumist on väga hea näide sellest, kui palju nii lõhikese perioodiga muutuda võib. Kuna alkoholivabalt on uni kvaliteetsem, siis puhkad paremini välja ning seetõttu on sul ka rohkem energiat, motivatsiooni ning tegutsemisjõudu.


Parem tuju

Kõik, kes alkoholi tarvitavad teavad, et see võib tuju tõsta. Aga see kehtibki tavaliselt vaid ühe klaasi puhul, mida harva nauditakse. Alkoholi kuritarvitamine võib põhjustada depressiooni, ärevust ning muidu viletsat tuju. Kindlasti ei saa ühe kaine kuuga sügavast depressioonist vabaks (ja sel juhul pöördu kohe professionaali poole), aga üldine tuju võib kindlasti paraneda. Nagu eespool välja tõime, siis alkoholist loobudes on uni parem ja energiat rohkem ning juba need kaks väikest asja tagavadki ka parema tuju!


Võib juhtuda, et kaotad kaalu

Alkohol on kaloriterohke jook. Ja kuigi kaloreid on selles palju, siis toiteaineid praktiliselt ei ole. Juues regulaarselt alkoholi tarbid regulaarselt ka “tühje kaloreid”. Tühjad kalorid põhjustavad loomulikult ka kaalutõusu. Lisaks kipume alkoholi tarvitamisega koos ka rohkem sööma. Seega saad alkoholist loobumisega topeltvõidu – vähem tühje kaloreid alkoholist endast ning ka vähem kaloreid joomisega paralleelselt näksimisest.
Rääkisime eespool ka alternatiivsetest jookidest – hea uudis on see, et Lyre’s alkoholivabad napsud sisaldavad ka kaloreid oma “originaalsetest” eeskujudest oluliselt vähem.


Su välimus võib säravamaks muutuda

Kas oled kuulnud sellest, et alkohol viib kehast vett välja? Igal juhul viib. Sellest põhjustatuna võib ka nahk kuivaks muutuda. Samuti mõjutab alkohol hormoone ning veresuhkrut ning võib kiirendada vananemise protsessi. Tee koos meiega kuiva jaanuari väljakutse kaasa ja tunned oma nahal muudatusi.

Kuiva jaanuari kokteilisoovitused

Kui oled valmis kuivale jaanuarile julgelt vastu astuma, siis aitame omalt poolt mõne eriti mõnusa ja jaanuarikusse sobiva alkoholivaba kokteili retseptiga. Naudi neid ning tervet kuud ilma pohmellita.


1. Penitsiliin

2 osa Lyre’s American Malt
1/2 osa Monin ingverisiirupit
1/2 osa värskelt pressitud sidrunimahla
1 osa kanget suitsust teed (võimalusel lapsang)

Sheigi kõik koostisosad omavahel ning serveeri viskiklaasis koos jääkuubikutega.

Penitsiliin

2. Veriapelsini spritz

Lisa kõik koostisosad jääga täidetud klaasi, sega ning naudi.

Veriapelsini spritz

3. Lynchburgi limonaad

Lynchburgi limonaad

4. Lyre’s Dry Martini

60 ml Lyre’s Dry London
15 ml Lyre’s Aperatif Dry

Sega kiirelt jääga ning kurna jahutatud klaasi. Serveeri oliiviga.

Lyre’s Dry Martini

5. Lyre’s Contessa Negroni

1 osa Lyre’s Aperatif Dry
1 osa Lyre’s Italian Spritz
1 osa Lyre’s Dry London
2 tilka bitterit

Sega kõik koostisosad kiirelt jääga ning serveeri viskiklaasis. Kaunista sidruniviiluga.

Lyre’s Contessa Negroni

Sarnased retseptid