KÕIK UUDISED

Valmistu pühadeks ise šokolaadi tehes – nipid, trikid ja maitsekombinatsioonid igale tasemele

2021. aasta 22. Detsember #maiustused #tähistamine #inspiratsioon #retsept 
Piparkookide küpsetamine on pühadeootuses loomulikult täielik klassika. Pakume lisaks välja veel ühe mõnusa viisi maiustuste meisterdamiseks. Tee ise kogu perega šokolaadi! Šokolaad on nii mitmekülgne tooraine, et mõni versioon sellest meeldib küll kindlasti kõigile. Olgu selleks siis tume šokolaad, mis on maitseomadustelt isegi pisut mõrkjas; siidiselt sulav piimašokolaad või kõigi magusasõprade suur lemmik valge šokolaad. Kõiki neid saab omavahel ka kombineerida ning sättida neile juurde just endale sobivaid maitseid alustades mudilastele meeldivatest värvilistest kommidest kuni väga täiskasvanulike maitseteni nagu vürtsid ning isegi alkohol. Koondame siia kokku mitu erinevat viisi šokolaadi töötlemiseks  ning hunniku erinevaid maitsekombinatsioone nii šokolaadi sisse segamiseks, peale raputamiseks kui ka kommide täitmiseks. Kaunilt pakendatud šokolaaditahvlid ning kommid sobivad suurepäraselt ka kinkmiseks. Mõnusat meisterdamist!

Alustame kõige olulisemast – tasub valida kvaliteetne šokolaad. Meie kindel valik on Belcolade ning valikus on väga palju erineva kakaosisaldusega šokolaade kuni 80% välja. Kvaliteetset šokolaadi kasutades saab tulemus hulga maitsvam. Pealegi ei ole see tavalisest poes müüdavast šokolaadist sugugi kallim ning kui juba meisterdamiseks läheb, siis tasub kohe suurem kogus korraga meisterdada ning kilone kott saab üsna kiiresti otsa. Šokolaadiga on suuremates kogustes lihtsam töötada ning kõik, mis üle jööb (ning ei ole muude maitsetega kokku segatud) saab järgmiseks korraks alles jätta. Raisku ei lähe midagi!

Lisaks šokolaadile on vaja ka vorme, millega tahvlitele või kommidele kuju anda. Kõige mõnusamad on silikoonist vormid, sest nende seest saab šokolaadi hiljem lihtsalt kätte. Gemossis on suur valik erineva kuju ning mõistliku hinnaga šokolaadivorme. Vormide puudumisel saab edukalt kasutada ka laste silikoonist mänguasju, mis tasub kindlasti eelnevalt korralikult puhtaks pesta ning ära kuivatada, sest vesi ja sulatatud šokolaad ei saa omavahel sugugi hästi läbi. Kindlasti on vaja šokolaadi segada ning soovitame selleks silikoonist spaatlit, millega saab viimsegi grammi maitsvat kraami kausi külgedelt kätte. Olenevalt šokolaadi töötlemise viisist on vaja veel mõnda asja, aga nendest juba allpool.

Kaks viisi kodus šokolaadi sulatamiseks

KÕIGE lihtsam kodune variant
Kui sul on olemas mikrolaineahi, siis saad seda kasutada kiiresti šokolaadi sulatamiseks. Tähtis on meeles pidada, et sellisel viisil sulatatud šokolaad ei sobi väga õhukese kihina näiteks täidetud kommide või koogikaunistuste tegemiseks, aga ilma täidiseta šokolaad kas tahvli või kommina toimib ka selle ülilihtsa meetodiga kenasti.
1. Aseta šokolaad mikrolaineahju sobivasse kaussi.
2. Keskmisel režiimil sulata 15 sekundit, siis võta kauss välja ning sega spaatliga läbi.
3. Korda 15 sekundi kaupa sulatamist ning läbi segamist kuni šokolaad on sulanud.

Šokolaadi tempereerimine
Tempereerimine tähendab lihtsustatult seda, et läbi sulatamise ning jahutamise taastatakse šokolaadi imeline struktuur nii, et lõpptulemus on kaunilt läikiv, ei sula toatemperatuuril sama kiiresti, kui tempereerimata šokolaad ning see murdub mõnusa krõksuga katki. Kindlasti on hobikokad näidud mõnd kokasaadet, kus võistlejad just tempereeritud šokolaadiga mässavad seda spaatliga tööpinnal laiali ajades ning taas kokku korjates. Meie nii keerulist versiooni kodus katsetanud ei ole vaid jagame kõige lihtsamat tempereerimise meetodit.
Tegelikult ei ole see protsess nii keeruline midagi ning on ka kodukokale täiesti jõukohane, aga selleks on kindlasti vaja termomeetrit. Lisaks on vaja potti veega ning soovitavalt metallist kaussi, mille saab sättida poti kohale nii, et põhi veega kokku ei puutu ning saad olla kindel, et ka veeaur kaussi ei pääse. Kõige mõnusamad on selleks ülalt laieneva äärega kausid, aga kindlasti leiad ka kodust midagi sobivat. Siit edasi vajad vaid pisut kannatust, aga tulemus on seda väärt.

Kodus šokolaadi tempereerimise puhul on oluline meeles pidada, et erinevad šokolaadid vajavad erinevaid temperatuure. Seetõttu ei too me kirjelduses välja konkreetseid kraade vaid lisame need allapoole iga šokolaaditüübi kaupa. Belcolade on teinud asja lihtsaks ning lisanud enda brändile sobivad temperatuurid otse pakendile, millelt on hea õigeid kraade maha spikerdada.

1. Kasuta peenelt hakitud šokolaadi või väikeseid šokolaadinööpe ning tempereeri korraga vähemalt pool kilo šokolaadi – väiksema koguse puhul on temperatuuri kontrollimine keeruline.
2. Aseta kaks kolmandikku šokolaadist metallkaussi, mis on asetatud keeva veega poti kohale. Hoolitse selle eest, et kausi põhi ei puutuks veega kokku ning veeaur ei satuks šokolaadi sisse. Kuumuta šokolaadi aeglaselt segades vajaliku temperatuurini.
3. Tõsta kauss poti kohalt ära ning sega spaatliga vähehaaval juurde ülejäänud šokolaad kuni ka see on sulanud ning temperatuur langeb vajaliku temperatuurini. Kui kogu šokolaad on lisatud, aga temperatuur endiselt kõrgem, siis jätka segamist kuni saavutad õige temperatuuri. Just pidev segamine on see, mis muudab šokolaadi eriti läikivaks. Kui šokolaadi jahutamisega on kiire, siis hea nipp on tõsta kauss vahepeal külma veega täidetud kaussi, et jahtumist kiirendada.
4. Aseta šokolaad tagasi veevannile ning soojenda uuesti nõutud temperatuurini (ja kindlasti mitte üle selle). Kui juhtub, et temperatuur kerkib kõrgemaks, siis pead liikuma tagasi punkti 2 juurde.
5. Kui šokolaad on tempereeritud, siis tuleb kiiresti tegutseda ja šokolaad vormidesse valada enne, kui see jahtuda jõuab. Hea nipp on jätta pott kuuma veega pliidile ootama ning kauss šokolaadiga sekundiks tagasi selle kohale tõsta, kui see jahtuma kipub.

Tume šokolaad sulata 50-55C, jahuta 27-28C, soojenda 29-30C
Piimašokolaad sulata 48-50C, jahuta 26-27C, soojenda 28-29C
Valge šokolaad sulata 40-42C, jahuta 25-26C, soojenda 27-28C

Šokolaadi maitsestamine

Kui šokolaad on sulatatud, siis läheb asi alles põnevaks, sest siis saab hakata maitsetega mängima. Kõigepealt tuleb otsustada, kas soovid teha šokolaadi täidisega või ilma. Loomulikult on ilma vedela täidiseta šokolaadi tegemine lihtsam ning ka lihtsalt šokolaadi sisse saab maitse andmiseks segada vürtse, külmkuivatatud marju, erinevaid pähkleid ning muid endale meelepäraseid kuivi lisandeid. Samuti saab kõiki neid šokolaadile kaunistuseks peale raputada. Soovitame ilma vedela täidiseta šokolaadid teha pigem õhemates vormides – näiteks tahvli kujul. Šokolaad on luksuslik maiustus ning suured paksud šokolaaditükid ei anna selle delikaatsust kõige ideaalsemalt edasi. Ilusti kaunistatud ning kaunilt pakitud šokolaaditahvel on väga elegantne kingitus ning selle maitse saab just saajale sobivaks timmida. Mõned meie lemmikud ilma vedela täidiseta maitsekombinatsioonid on järgnevad:
– Sega šokolaadi paar tilka naturaalset piparmündi essentsi ning lisa kaunistuseks külmkuivatatud maasikaid ning purustatud piparmündikomme.
– Sega šokolaadi külmkuivatatud vaarikaid ning kaunista kergelt röstitud mandlilaastudega.
– Maitsesta šokolaad paari tilga apelsinibitteriga ning kaunista kuivatatud apelsiniviilude ning pekaanipähklitega.
– Sega šokolaadi tibake jahvatatud tšillit ning kaunista šokolaad röstitud ning kergelt purustatud koriandriseemnete ning roseepipraga.
– Minimalismi austajatele võib meeldida soolahelvestega üle puistatud tume šokolaad.
– Lastega tasub kasutusele võtta värvilised šokolaadidražeed ning sättida need vormi põhja – saad vahvad üllatustega šokolaadid.
– Valge šokolaadi saab spetsiaalsete šokolaadivärvidega värvida ükskõik, mis värvi. Näiteks alloleval pildil on katsetatud väikese koguse rohelise pulbervärviga valge šokolaadi sees ning vormi põhja raputatud pisut musta värvi lisaks.

Pisut keerulisem on täidetud šokolaadi tegemine. Selleks on vaja kommivorme ning tasub kindlasti kasutada tempereeritud šokolaadi, mis nii kiiresti sõrmede vahel ei sula ning hoiab oma vormi paremini. Täidis peaks kindlasti olema enne kommide täitmist jahtunud, sest muidu sulab hoolikalt tempereeritud šokolaad üles ning tulemus ei jää nii mõnus. Kommide tegemise protsess on selline:
1. Valmista endale meeldiv täidis ning jahuta see vajadusel.
2. Tempereeri šokolaad ülaltoodud juhendi järgi.
3. Täida šokolaadivorm tempereeritud šokolaadiga, lase sel paar minutit seista ning siis kalluta šokolaad kaussi tagasi ning pühi ülejäänud šokolaad vormi äärtelt noa või kaabitsaga maha, et ääred ilusad jääks – saad õhukese kihina täidetud vormid. Lase šokolaadil täielikult tarduda.
4. Täida kommid täidisega (selleks on hea kasutada pritskotti) nii, et ülaäärest jääb umbes millimeeter katmata.
5. Täida vormid lõpuni järgmise kihi tempereeritud šokolaadiga.

Ka täidiste osas on fantaasia piiritu, aga toome välja mõned enda lemmikud:
– Passionitäidise jaoks kuumuta 200 g passionipüreed koos 0,5 tl agar-agariga ning lase sel minutike keeda. Lisa 50 g valget šokolaadi ning sega täidis ühtlaseks. Jahuta enne kommide täitmist.
– Pistaatsiatäidise jaoks sega võrdsetes kogustes pistaatsiakreemi ning mascarponet ühtlaseks. Kui kasutad ilma suhkruta pistaatsiakreemi, siis lisa vajadusel meelepärast magustajat.
– Kange alkoholiga täidise jaoks (rumm, viski, apelsiniliköör…) sega omavahel kokku 0,5 dl tuhksuhkrut ning 1 spl alkoholi.

Pea meeles, et kui kasutad täidises tooraineid, mis vajavad külmkapis säilitamist, siis peab ka valmis komme külmkapis säilitama ning mitte kauem, kui toorained eraldi säilinud oleks.

Kinkimiseks pakkimine

Kui šokolaad on valmis meisterdatud ja oleme ausad – isegi köögis väga kogenematud inimesed suudavad šokolaadi siiski väga ilusaks teha, seega suur töö on juba tehtud – siis veel viimane samm enne kinkimist on selle kaunilt ära pakkimine.
Kõige lihtsam viis selleks on kasutada läbipaistvaid kotte ning need lihtsalt ilusa paelaga kokku siduda. Kes soovib jätta eriti professionaalset muljet, siis kommid saab kenasti pakkida ka kuldsesse karpi. Kindlasti tasub juurde sättida ka ise käsitsi kirjutatud kaart heade soovidega ning šokolaadi säilitamise juhendiga.


Sarnased retseptid